Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Samorząd

Taryfy za wodę nie do końca w rękach gmin

19 grudnia 2024
Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Ministerstwo Infrastruktury zmieniło założenia do ustawy, która ma samorządom przywrócić kompetencje do zatwierdzania cen. Przy podwyżce większej niż 15 proc. będzie potrzebne uzgodnienie z Wodami Polskimi

Wcześniej rola obecnego regulatora cen (Wód Polskich) nie była skonkretyzowana. Ministerstwo wskazywało na „uzyskanie stanowiska” czy dokonanie „odpowiedniej analizy” przy podwyżkach przekraczających 15 proc. Przedstawiciele branży wodociągowo-kanalizacyjnej i eksperci obawiają się, że wprowadzenie uzgodnień ograniczy autonomię gmin w zatwierdzaniu taryf za wodę i ścieki. A tego od lat domagają się samorządy. Zapowiedziano również rozszerzenie możliwości wprowadzenia taryf progresywnych. Tańsze pierwsze metry sześcienne wody mają zachęcać mieszkańców do jej oszczędzania. Nie ma natomiast wprost mowy o zerowej stawce, co kilka miesięcy temu zapowiadał wiceminister Przemysław Koperski na naszych łamach (czytaj więcej: „Chcemy bezpłatnego dostępu do wody pitnej dla rodzin”, DGP nr 143/2024).

Opóźnienie

Wiadomo już też, że zmianę przepisów odłożono na przyszły rok, chociaż pierwotnie zapowiadano, że projekt trafi do Sejmu tej jesieni.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.