Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo internetu i ochrony danych

W walce z big techami potrzeba większej świadomości

Ten tekst przeczytasz w 10 minut

Skuteczność aktu o rynkach cyfrowych (DMA) zależy w dużej mierze od aktywności użytkowników końcowych i biznesowych w dochodzeniu swoich praw i sprawdzaniu, czy strażnicy dostępu realizują swoje obowiązki w odpowiedni sposób.

Od 7 marca Apple, Alphabet, Meta, Amazon, Microsoft i ByteDance – sześciu strażników dostępu wyznaczonych przez Komisję Europejską we wrześniu 2023 r. – muszą w pełni realizować wszystkie obowiązki wynikające z aktu o rynkach cyfrowych. Czemu powinno to nas interesować?

Obowiązki, które DMA nakłada na strażników dostępu, jednocześnie ustanawiają dla nas – użytkowników końcowych i biznesowych – prawa, które mają na celu umocnić naszą pozycję względem big techów. Jeżeli będziemy świadomie z nich korzystać, DMA ma szansę zmniejszyć asymetrię, z którą się mierzymy w kontaktach z internetowymi gigantami, i przywrócić naszą autonomię w cyfrowym środowisku.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.