Dziennik Gazeta Prawana logo

Jak wyłączyć wspólnika ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

20 kwietnia 2010

Zdarza się, że współpraca wspólników spółki z o.o. z jednym z nich przestaje być możliwa. Wówczas jedynym wyjściem jest wyłączenie takiego wspólnika ze spółki.

Postępowanie o wyłączenie wspólnika wszczyna się poprzez złożenie pozwu w sądzie gospodarczym, właściwym ze względu na siedzibę spółki. Zgodnie z art. 266 par. 1 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) powództwo wytoczyć mogą, z ważnych przyczyn dotyczących danego wspólnika, wszyscy pozostali wspólnicy, pod warunkiem że ich udziały stanowią co najmniej połowę kapitału zakładowego spółki. Powyższy wymóg może zostać złagodzony w umowie spółki poprzez przyznanie prawa wystąpienia z takim powództwem także mniejszej liczbie wspólników, pod warunkiem jednak że reprezentują oni ponad połowę kapitału zakładowego spółki.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.