Czy elektroniczny wydruk to dokument
Moc urzędowego dokumentu będzie miało także zaświadczenie wydane z Krajowego Rejestru Sądowego w formie elektronicznej.
Czytelnik jest zainteresowany zmianami w procedurze pozyskiwania informacji z Krajowego Rejestru Sądowego.
- W jaki sposób zostanie poszerzony dostęp do danych o przedsiębiorcach zawartych w rejestrze - pyta pan Michał ze Zduńskiej Woli.
Senat 9 czerwca przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Przewiduje ona usprawnienie i ułatwienie pozyskiwania dokumentów wydawanych przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego. Będzie się to odbywało poprzez zapewnienie jednakowej rangi dokumentom wydawanym zarówno w postaci papierowej, jak też elektronicznej.
W chwili obecnej moc dokumentów urzędowych zastrzeżona jest wyłącznie dla ich formy papierowej.
Ważną zmianą będzie również upowszechnienie bezpłatnego dostępu do aktualnych informacji o podmiotach wpisanych do rejestru oraz listy dokumentów zawartych w katalogu w ogólnodostępnych sieciach teleinformatycznych. Będzie on możliwy w przypadku wszystkich jego części i wszystkich aktualnie znajdujących się w nich danych.
Zainteresowani będą mieli ponadto możliwość samodzielnego pozyskiwania wydruków aktualnych informacji o podmiotach wpisanych do rejestru (wyciągi, odpisy, zaświadczenia itp.), które także uzyskają moc dokumentów urzędowych, jeżeli będą posiadały cechy umożliwiające ich weryfikację.
Ustawa oczekuje na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Opisane rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2012 r.
Art. 1 pkt 1 ustawy z 13 maja 2011 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu