Przedsiębiorcy będą samodzielnie zarządzać upadłą firmą
Niewypłacalni przedsiębiorcy, nawet po ogłoszeniu upadłości, będą mogli teraz zawrzeć układ ze swoimi wierzycielami. Będą też mogli samodzielnie zarządzać majątkiem upadłej firmy. Takie zmiany, wprowadzone w piątek przez posłów do prawa upadłościowego i naprawczego, ułatwią niewypłacalnym firmom przetrwanie w czasie kryzysu. Z przywilejów tych skorzystają przede wszystkim przedsiębiorstwa zadłużone w niewielkim stopniu. Suma ich zobowiązań nie może przekroczyć 10 proc. wartości bilansowej ich majątku, a opóźnienie w spłatach należności nie może przekraczać trzech miesięcy. Układem zostaną objęte tylko wierzytelności powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości dłużnika. Natomiast postępowanie naprawcze będzie się toczyć poza sądem, a więc będzie zdecydowanie szybsze i tańsze. Inna istotna zmiana dotyczy zaległych wynagrodzeń pracowniczych. Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów należności te będą uprzywilejowane i trzeba je będzie uwzględniać w postępowaniu upadłościowym z urzędu, czyli nawet wtedy, gdy pracownik nie zgłosi swoich roszczeń. Jeżeli firma będzie miała długi wobec wielu wierzycieli, to wówczas od sędziego komisarza będzie zależało, czy zostaną oni podzieleni na grupy.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.