Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Nadchodzą zmiany w działalności biur informacji gospodarczej

25 lipca 2022

Uproszczenie i doprecyzowanie przepis ó w oraz eliminacja wątpliwości interpretacyjnych odnoszących się do funkcjonowania biur informacji gospodarczej - to gł ó wne cele opublikowanego w piątek projektu nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. W uzasadnieniu czytamy, że część proponowanych rozwiązań wynika z doświadczeń resortu rozwoju, inne bolączki były zaś zgłaszane przez same biura albo Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Projekt przewiduje chociażby ułatwienia dla klientów niezainteresowanych stałą współpracą z biurami, lecz chcących dokonać jednorazowej czynności. Takie podmioty nie mają obecnie możliwości otrzymania od biur informacji np. w zakresie cen za poszczególne usługi. Po nowelizacji wysokość opłat za ujawnienie informacji gospodarczych byłaby wskazywana w jednym cenniku. Projektodawca uzasadnia, że klienci biur uzyskaliby dzięki temu precyzyjne i jednoznaczne informacje o zakresie działalności i stosowanych cennikach biura oraz informacje o podmiotach, które posiadają informacje gospodarcze.

Co więcej, planowane jest uzupełnienie katalogu informacji gospodarczych, które mogłyby być przekazywane do biur, o adres do doręczeń podmiotu niebędącego konsumentem. Obecnie informacje o takich adresach mogą być przekazywane w odniesieniu do osób fizycznych.

Pozostało 91% treści
Czytaj wszystkie artykuły
już od 14,90 zł za pierwszy miesiąc.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.