Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo europejskie

Firmę założymy, korzystając z punktów kontaktowych

28 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

ZMIANA PRAWA - Polskie przedsiębiorstwa usługowe, architekci czy radcy prawni będą mogli prowadzić działalność gospodarczą w innym państwie członkowskim. Formalności z założeniem firmy za granicą załatwią w internecie.

Senat wprowadził 34 poprawki do uchwalonej w zeszłym tygodniu ustawy o świadczeniu usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa implementuje tzw. dyrektywę usługową, która zakłada powstanie w każdym państwie UE punktów kontaktowych, gdzie każdy usługodawca będzie mógł zasięgać informacji i załatwiać sprawy drogą elektroniczną. Pozwoli to na przykład belgijskiemu usługodawcy załatwić wszystkie niezbędne formalności przez internet, aby otworzyć kawiarnię w Polsce. Punkt kontaktowy będzie też zapewniał dostęp do informacji o procedurach i formalnościach wymaganych przy podejmowaniu różnych rodzajów działalności gospodarczej.

Nowe przepisy umożliwiają polskim przedsiębiorcom tymczasowe świadczenie usług w innym państwie członkowskim, bez konieczności zakładania w nim nowej firmy oraz uzyskiwania koncesji, licencji czy zezwolenia. Podobne zasady będą dotyczyć usługodawców z innego państwa UE, zamierzającego świadczyć usługi w Polsce. Urzędy nie będą wymagać oryginałów dokumentów, poświadczonych kopii lub tłumaczenia związanego z wykonywaniem działalności. Ustawa wróci teraz do Sejmu. Dyrektywę usługową powinniśmy byli wdrożyć do 29 grudnia 2009 r.

daria.stojak@infor.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.