Dziennik Gazeta Prawana logo

Jeden teren, a wielu użytkowników wieczystych

23 października 2018

Gdy nieruchomość ma jednego właściciela, rozgraniczenie między działkami ewidencyjnymi w trybie art. 153 kodeksu cywilnego nie jest możliwe – orzekł Sąd Najwyższy.

Kanwą sprawy był konflikt użytkowników wieczystych działek umiejscowionych na terenie należącym do Skarbu Państwa. Gdy jeden z podmiotów wystąpił o rozgraniczenie nieruchomości (czemu przeciwstawiał się drugi), zajmujący się sporem sąd powziął wątpliwość prawną. Zauważył bowiem, że mamy do czynienia z wyodrębnionymi ewidencyjnie działkami, stanowiącymi przedmiot odrębnych praw rzeczowych, tj. użytkowania wieczystego, jednak należą one do tego samego właściciela. Nie jest zatem jasne, czy w ogóle istnieją dwie nieruchomości podlegające rozgraniczeniu w rozumieniu art. 153 k.c. W efekcie sąd zdecydował się zadać Sądowi Najwyższemu pytanie prawne: czy dopuszczalne jest przeprowadzenie postępowania rozgraniczeniowego między użytkownikami wieczystymi sąsiadujących działek wyodrębnionych geodezyjnie i mających założone odrębne księgi wieczyste, stanowiących własność tego samego podmiotu – Skarbu Państwa?

Pozostało 89% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.