Dziennik Gazeta Prawana logo

Ustawowe uwłaszczenie urządzeń przesyłowych daje dobrą wiarę w zasiedzeniu

18 lutego 2019

Jeżeli państwowe przedsiębiorstwo energetyczne przejęło na własność z mocy prawa urządzenia przesyłowe, po 20 latach spółka będąca następcą prawnym tego przedsiębiorstwa dysponuje już służebnością gruntową

Sprawa, jaką w ostatni piątek zajmował się Sąd Najwyższy, dotyczyła ustanowienia służebności przesyłu na nieruchomości należącej do Przemysława W., położonej w powiecie B. (woj. opolskie). Działkę, nad którą przebiegała linia energetyczna wraz ze wspierającym ją słupem, nabył Marian W. w marcu 1995 r. od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Wcześniej grunt był własnością państwową, zaś sama linia energetyczna (średniego napięcia) została zbudowana jeszcze przed wojną, w 1937 r. i do dziś przebiega tą samą trasą.

Pozostało 83% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.