Dziennik Gazeta Prawana logo

Deweloperzy, a nie klienci, będą musieli płacić za wypisy aktów notarialnych

5 czerwca 2009

Kupujący mieszkanie nie ma obowiązku ponoszenia kosztów wypisów aktu notarialnego przeznaczonego dla dewelopera. Takie precedensowe rozstrzygnięcie zapadło w wyroku krakowskiego sądu rejonowego. Jeżeli praktyka taka upowszechni się, osoby kupujące mieszkania na rynku pierwotnym będą ponosiły niższe opłaty z tytułu sporządzania aktu notarialnego. Dla właściciela mieszkania oszczędności z tego tytułu będą wahały się w granicach 200–300 zł. W przypadku dużych deweloperów obowiązek ponoszenia opłat za wypisy aktu notarialnego oznacza kilkudziesięciotysięczne wydatki każdego roku. Tylko w I kwartale tego roku wydatki największego polskiego dewelopera mogły wynieść z tego tytułu prawie 40 tys. zł. Dla mniejszych i słabszych firm, które w czasie kryzysu gospodarczego przeżywają trudności, dodatkowe wydatki mogą oznaczać początek upadłości.

strony 2 i 8

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.