Poszkodowani mogą skorzystać z pozwów zbiorowych
Z pozwów zbiorowych mogą skorzystać m.in. konsumenci i przedsiębiorcy, których prawa zostały naruszone przez stosowanie praktyk antykonkurencyjnych, np. zmowy cenowej lub nadużycia pozycji rynkowej.
Od 19 lipca 2010 r. obowiązuje ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Zgodnie z nowymi rozwiązaniami możliwość taką ma grupa co najmniej 10 osób - zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. Nowe przepisy obejmują roszczenia związane z naruszeniem praw konsumentów, szkodą wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz czynami niedozwolonymi, z wyjątkiem dóbr osobistych - np. uszkodzenia ciała czy naruszenia dobrego imienia. Zwrócono na to uwagę w informacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (www.uokik.gov.pl). Jak podkreślono, w przypadku roszczeń finansowych konieczne jest, aby kwota, której domaga się każdy poszkodowany, była taka sama - ujednolicenie może nastąpić także w podgrupach liczących co najmniej dwie osoby.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.