Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo administracyjne

Kiedy dane pokontrolne są dostępne

27 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Informacja publiczna

Czytelnik otrzymał pomoc z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Podczas kontroli stwierdzono nieprawidłowości w wydatkowaniu funduszów unijnych. Czytelnik chce wystąpić z wnioskiem o udostępnienie mu dokumentów pokontrolnych. Czy może powołać się na przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej?

Dokumenty, z którymi chce się zapoznać czytelnik, zawierają informacje publiczne. Wynika to z art. 6 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (dalej ustawa). Zgodnie z treścią tego przepisu udostępnieniu podlega informacja publiczna o danych publicznych, w postaci dokumentów urzędowych, w szczególności m.in. dokumentacja przebiegu i efektów kontroli oraz wystąpienia, stanowiska, wnioski i opinie podmiotów ją przeprowadzających. Z powyższego wynika, że informację publiczną stanowi więc także dokumentacja pokontrolna beneficjenta otrzymującego pomoc z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Pojęcie informacji publicznej ma bardzo szeroki charakter. W orzecznictwie przyjmuje się, że informacją publiczną będzie każda wiadomość wytworzona przez szeroko rozumiane władze publiczne oraz osoby pełniące funkcje publiczne. Będzie to informacja wytworzona także inne podmioty, które tę władzę realizują, bądź gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.

Informację publiczną stanowi treść dokumentów urzędowych czy wystąpień i ocen dokonywanych przez organy władzy publicznej, niezależnie do jakiego podmiotu są one kierowane i jakiej sprawy dotyczą (por. wyroki NSA z 30 października 2002 r., II SA 181/02 i II SA 1956/02, www.orzeczenia.nsa.gov.pl).

Pogląd powyższy potwierdza także wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 1 grudnia 2011 r. (I OSK 1516/11, www.orzeczenia.nsa.gov.pl). NSA podkreślił w uzasadnieniu, że oceny charakteru danych znajdujących się w posiadaniu PARP nie zmienia także fakt, że jednym z etapów przyznania dofinansowania jest umowa cywilnoprawna. Przekazane w drodze umowy cywilnej środki na dofinansowanie nie tracą bowiem publicznego charakteru. Są przeznaczone na z góry określony cel i muszą być wykorzystane w określonym czasie. A w przypadkach ich wykorzystania niezgodnie z przeznaczeniem podlegają one zwrotowi. Zdaniem NSA konieczna jest więc społeczna kontrola nad celowością i sposobem wykorzystywania tych środków. NSA zaznaczył, że w jego ocenie nie jest również zasadne twierdzenie, że żądane informacje nie mają waloru informacji publicznej, ponieważ zostały wydane w indywidualnych sprawach odnoszących się do konkretnego przedsiębiorcy.

Leszek Jaworski

leszek.jaworski@infor.pl

Podstawa prawna

Art. 4 ust. 1 pkt 4, art. 6 ust. 1 pkt 4 lit. a i pkt 5 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. nr 112, poz. 1198 z późn. zm.).

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.