Po jakim czasie należy umorzyć postępowanie dyscyplinarne
Wobec nauczycielki, która 23 kwietnia 2011 r. pobiła ucznia, zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne. Pomimo upływu trzech lat nauczycielce nie została wymierzona prawomocna kara. Czy postępowanie dyscyplinarne nie powinno zostać umorzone?
Tak, postępowanie dyscyplinarne wszczęte wobec nauczycielki powinno zostać umorzone, ponieważ karalność czynu przedawniła się 23 kwietnia 2014 r. Zgodnie z art. 81 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta nauczyciela (dalej: KN) postępowanie dyscyplinarne nie może być wszczęte po upływie 3 miesięcy od dnia uzyskania przez właściwy organ, przy którym powołana została komisja dyscyplinarna, wiadomości o popełnieniu czynu uzasadniającego nałożenie kary i po upływie 3 lat od popełnienia tego czynu. Jeżeli jednak czyn stanowi przestępstwo, okres ten nie może być krótszy od okresu przedawnienia ścigania tego przestępstwa.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.