Dziennik Gazeta Prawana logo

Nie można złożyć skargi do sądu administracyjnego na upomnienie z gminy

2 lipca 2018

Prowadzę niewielką firmę. Ostatnio gmina wezwała mnie do uiszczenia opłat za śmieci za pół roku (kilka tysięcy złotych). Nie zgadzam się z tym. Czy mogę złożyć skargę na to upomnienie do sądu administracyjnego, skoro gmina grozi, że będzie egzekwować opłaty?

Upomnienie (wezwanie) nie odpowiada żadnej z form działania administracji publicznej, o których mowa w art. 3 par. 2 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: p.p.s.a.). W konsekwencji nie można wnieść skargi do sądu administracyjnego na takie pismo gminy (por. m.in. wyrok NSA z 14 grudnia 2010 r., sygn. akt II OSK 2392/10). Skargi będzie można ewentualnie składać w toku postępowania egzekucyjnego dotyczącego wspomnianej opłaty.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.