Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo administracyjne

NSA zdecyduje o karach dla inwestorów budowlanych

19 października 2020
Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Czy można nakładać kary na inwestora za nielegalne użytkowanie obiektu, jeżeli powstał on bez uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy – takim zagadnieniem prawnym zajmie się 26 października Naczelny Sąd Administracyjny w poszerzonym składzie

Zagadnienie to wzbudziło wątpliwości NSA podczas rozpatrywania sprawy (sygn. akt II OSK 2641/17) dotyczącej skargi na postanowienie organu nadzoru budowlanego w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wymierzenia kary z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego. Chodziło o obiekt, który zdaniem organu nadzoru budowlanego został zbudowany bez uzyskania stosownego pozwolenia na budowę, czyli będący samowolą budowlaną.

Sąd przedstawił do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów, czy przewidziana w art. 57 ust. 7 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1333) sankcja w postaci kary pieniężnej za przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego lub jego części dotyczy także obiektów zrealizowanych bez pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.