Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo administracyjne

Każde stawisko będzie wartościowane

29 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Stanowiska, na których realizuje się identyczne zadania, nie będą mogły mieć różnej wartości.

Stanowiska służbowe funkcjonariuszy w Służbie Celnej będą podlegać opisowi i wartościowaniu. Zasady dokonywania opisów i wartościowania stanowisk określi minister finansów w drodze zarządzenia.

Zgodnie z projektem zarządzenia opis i wartościowanie będą sporządzane dla każdego stanowiska w Służbie Celnej, na polecenie kierownika urzędu. W opisie wskazywane będą realizowane zadania, kwalifikacje, kategoria, kod i wartość stanowiska, zastępstwo oraz umiejscowienie stanowiska w strukturze organizacyjnej. Projekt określa także kryteria brane pod uwagę przy wartościowaniu stanowiska. Będą to: trudność, różnorodność, złożoność oraz czasochłonność poszczególnych zadań realizowanych na stanowisku, jak i stopień odpowiedzialności i uprawnień przypisanych stanowisku. Wynik wartościowania będzie stanowił wartość stanowiska. Stanowiska, na których realizowane będą identyczne zadania, nie będą mogły mieć różnej wartości. Na wartość stanowiska nie będzie wpływać ilość zadań.

W procesie opisu i wartościowania będą uczestniczyć: szef służby Celnej, kierownik urzędu, Zespół Centralny ds. opisu i wartościowania (Zespół Centralny), Zespół ds. opisu i wartościowania (Zespół), osoba kierująca komórką lub jednostką organizacyjną nadzorującą opisywane i wartościowane stanowisko służbowe (osoba nadzorująca). Projekt opisu i wartościowania sporządzany będzie przez osobę kierującą komórką lub jednostką organizacyjną nadzorującą opisywane i wartościowane stanowisko służbowe. Trafi on do Zespołu działającego na poziomie lokalnym, który sprawdzi jego prawidłowość, a następnie przekaże do akceptacji kierownikowi urzędu. Zaakceptowany opis i wartościowanie przekazywany będzie do Zespołu Centralnego czuwającego nad zapewnieniem jednolitości opisu i wartościowania w całej Służbie Celnej. Rozstrzygnięcie w przedmiocie zaakceptowanego projektu opisu i wartościowania podejmie szef Służby Celnej.

Magdalena Majkowska

Projekt zarządzenia ministra finansów z 8 września 2009 r. w sprawie zasad dokonywania opisów i wartościowania stanowisk służbowych funkcjonariuszy celnych.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.