Pracownicy odpowiedzą za naruszenie dyscypliny finansowej przedsiębiorstwa
ZMIANA PRAWA - Nie tylko kierownicy jednostek, ale też główni księgowi i pracownicy będą odpowiadać za naruszenie dyscypliny finansowej.
Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia do nowelizacji ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Resort proponuje rozszerzenie odpowiedzialności na głównych księgowych oraz pracowników, w tym tych, którym kierownik jednostki nie powierzył obowiązków w zakresie gospodarki finansowej, a którzy naruszyli dyscyplinę. Obecnie komisje orzekające w sprawach o naruszenia dyscypliny finansów publicznych bardzo rzadko przypisują winę głównym księgowym, a jeszcze rzadziej pracownikom. Za naruszenia odpowiadają tylko pracownicy, którym kierownik jednostki powierzył obowiązki na piśmie. W sytuacji gdy kierownik nie przekaże im uprawnień w ten sposób, odpowiedzialność za ich błędne decyzje ponosi kierownik. Resort proponuje więc zmiany, które spowodują większą odpowiedzialność pracowników. Przykładowo, w sytuacji gdy komisja przetargowa w urzędzie miasta naruszy przepisy o zamówieniach publicznych, odpowiedzialność poniosą jej członkowie, a nie kierownik jednostki (np. wójt, burmistrz, prezydent miasta).
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.