Dziennik Gazeta Prawana logo

Górnicy będą mogli otrzymać wyższe świadczenia

27 czerwca 2018

Górnicy, którzy pracują pod ziemią, będą mieć rozliczany czas pracy.

Prawo do górniczej emerytury, bez względu na wiek i zajmowane stanowisko przysługuje pracownikom, którzy pracę górniczą wykonywali pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 25 lat. Jednak, aby skorzystać z tego prawa, konieczne jest udowodnienie takiego stażu. Ustawodawca umożliwił doliczenie do stażu także okresów niezdolności do pracy z tytułu wypadku przy pracy albo z tytułu choroby zawodowej, za które zostało wypłacone wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy. Do stażu dolicza się także okres czasowego oddelegowania pracowników do pogotowia ratownictwa górniczego. Wszystkie te okresy podlegają zaliczeniu, jeżeli zostały bezpośrednio poprzedzone pracą górniczą wykonywaną pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.