Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo administracyjne

Ratownicy i fizjoterapeuci dalej bez egzaminu

25 lipca 2022
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niekt ó rych innych ustaw. W większości dotyczy ona poprawienia przepis ó w krajowych implementujących dyrektywę unijną w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, ale przy okazji likwiduje Państwowy Egzamin z Ratownictwa Medycznego i Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny.

Zmiany dotyczą m.in. usług transgranicznych świadczonych czasowo i okazjonalnie przez pielęgniarki i położne będące obywatelami państw Unii Europejskiej (np. zniesienia obowiązku podawania w takim przypadku informacji o miejscu i czasie wykonywania czasowego i okazjonalnego wykonywania zawodu) czy procedury uznawania dokumentów potwierdzających posiadanie przez położne kwalifikacji.

Jednak najbardziej oczekiwane z przewidzianych w noweli zmian to rezygnacja ze wspomnianych egzaminów. Przypomnijmy, ze względu na pandemię ich pierwsza edycja miała się odbyć dopiero w tym roku, ale przedstawiciele obu zawodów optowali, by ich nie przeprowadzać w ogóle (pisaliśmy o tym w tekście Resort zdrowia zamierza wycofać się z egzaminów, których nie było, DGP nr 138/22). Tym bardziej że studia na obu tych kierunkach kończą się egzaminem, a obowiązek egzaminowania ratowników przez zewnętrzny podmiot został wprowadzony, zanim wprowadzono dla nich standardy kształcenia.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.