Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo administracyjne

Zarzuty dla spółek deweloperskich

28 lipca 2022
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Możliwość wprowadzania konsument ó w w błąd poprzez eksponowanie przede wszystkim korzyści z inwestycji w udziały sp ó łek deweloperskich - to skłoniło prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsument ó w Tomasza Chr ó stnego do wszczęcia postępowania przeciwko trzem podmiotom z grupy kapitałowej HRE Investments. Ponadto zostało wszczętych 10 postępowań w sprawie nałożenia kary na sp ó łki z tej grupy za nieudzielenie informacji w toku postępowania wyjaśniającego. Co więcej, zarzuty postawiono r ó wnież dw ó m osobom zarządzającym.

Przedsiębiorcy, wobec których toczy się postępowanie, oferują konsumentom inwestycje w postaci nabycia udziałów w spółkach celowych realizujących projekty deweloperskie. Prezes UOKiK ma zastrzeżenia do materiałów informacyjnych tych podmiotów. Przedstawiane są tam bowiem głównie możliwe korzyści z inwestycji, a pomijane informacje o istotnych ryzykach.

W praktyce środki inwestorów nie są bowiem zabezpieczone w żaden sposób poza zapewnieniami spółek. Nie ma też gwarancji ich zwrotu. A z uwagi na to, że nabywcy mieszkań nie kupują lokali, lecz inwestują w akcje spółek, nie dotyczą ich regulacje chroniące osoby kupujące lokale. Tym samym, zdaniem prezesa UOKiK, deweloperzy z grupy HRE Investments mogą realizować projekty bez angażowania własnego majątku, a ryzyko niepowodzenia budowy lub sprzedaży mieszkań jest przerzucane na konsumentów inwestujących w akcje.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.