Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo administracyjne

Brak odwołania od emerytury specjalnej, a zarządca sukcesyjny czasami bez składek

18 kwietnia 2023
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Najnowszy pakiet ułatwień dla firm, pilotowany przez resort rozwoju, zawiera również mniejsze zmiany w ustawach systemowej i emerytalnej. Tyle że modyfikacje w tej ostatniej wcale nie dotyczą przedsiębiorców.

Kwestia zaskarżenia

Chodzi o projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców. Zakłada on zmianę regulacji ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 504 ze zm.), która pozwala premierowi na przyznawanie rent i emerytur specjalnych. To te świadczenia, które są przydzielane w szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy dana osoba nie spełnia kryteriów ustawowych do przyznania emerytury lub renty, np. w związku z uhonorowaniem osób szczególnie zasłużonych. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, doktryna podkreśla istotne wątpliwości związane choćby z możliwością złożenia środka zaskarżenia od tej decyzji, a także co do związania premiera innym rozstrzygnięciem w tej sprawie – ze względu na uznaniowy charakter decyzji. – „W związku z tym zaproponowano przepis mający na celu usprawnienie postępowania” – wyjaśniają projektodawcy.

W jaki sposób? Poprzez przesądzenie, że do decyzji przyznającej emeryturę lub rentę specjalną nie będzie mieć zastosowania kodeks postępowania administracyjnego. A to oznacza, że nie będzie od niej przysługiwać odwołanie w trybie przepisów tego kodeksu (w tym przypadku konkretnie jest to wniosek do premiera o ponowne rozpatrzenie sprawy).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.