Ustawa o elektromobilności wymaga kolejnych zmian
W styczniu 2018 r. została uchwalona ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, transponująca do polskiego systemu prawnego dyrektywę w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (2014/94). Po ponad roku czas na krótką refleksję dotyczącą niektórych aspektów jej funkcjonowania (choć należy pamiętać, że wejście w życie dużej części przepisów zostało odsunięte w czasie). Ustawa od początku miała realizować dwie funkcje przypisywane prawu, to jest dynamizującą i innowacyjną. Miała służyć promowaniu paliw alternatywnych, poprzez m.in. ustalenie architektury rynków elektromobilnego i gazomobilnego w infrastrukturze, określenie statusu tejże architektury. Miała także nałożyć na organy administracji samorządowej określone obowiązki, by pełniły one rolę wzorcową. Po stosunkowo szybkim procesie legislacyjnym, związanym z harmonogramem wdrożenia dyrektywy 2014/94, w 2018 r. przeprowadzone zostały też niezbędne korekty tego aktu – w nowelizacjach z czerwca i listopada 2018 r. Ustawodawca uregulował w nich m.in. dość pilną kwestię statusu infrastruktury istniejącej przed przyjęciem ustawy. Nadal jednak nie zostały wydane rozporządzenia wykonawcze, wciąż też istnieje potrzeba korekty niektórych z przyjętych rozwiązań.
Jeśli chodzi o przepisy, które weszły już w życie, ustawa zaczęła być stosowana, nie zawsze jednak przynosząc oczekiwane efekty. W szczególności dla samorządów zbyt ambitne okazały się wyzwania dotyczące, fakultatywnego zresztą, wprowadzania stref czystego transportu (patrz kazus strefy czystego transportu na krakowskim Kazimierzu). Samorząd zaczął odrabiać niemieckie lekcje, gdzie kształt i zakres stref czystego transportu powoli wykuwały się w sądach. W konsekwencji, oprócz samochodów napędzanych paliwami alternatywnymi, niemieckie strefy w dalszym ciągu dopuszczają na przykład używanie w nich diesli najnowszej generacji (przynajmniej czasowo Euro 5 oraz Euro 6). Wiara w sprawczą moc przepisów okazała się więc złudna, niewiele można też spodziewać się po ewentualnej nowelizacji. Powstanie stref wymaga przede wszystkim organicznej pracy samorządów, związanej z budową świadomości co do potrzeby i zasadności ich powoływania, no i co najważniejsze – upowszechnienia korzystania z ekologicznego transportu.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.