Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo

Nie ma ukrytego zysku, gdy wspólnik świadczy spółce usługi po cenach rynkowych

17 grudnia 2024
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Nie ma zakazu zawierania przez spółkę, która wybrała estoński CIT, umowy ze swoim wspólnikiem na świadczenie określonych usług. Cena za usługi musi jednak odpowiadać wartości rynkowej. Dopiero ewentualna nadwyżka wartości rynkowej transakcji będzie ukrytym zyskiem – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Przypomnijmy, że estońskim CIT są opodatkowane nie tylko dywidendy, lecz także alternatywne formy wypłaty zysku – ukryte zyski. Są to „świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem” (art. 28m ust. 3 ustawy o CIT).

W rozpatrzonej przez gdański sąd sprawie chodziło o spółkę komandytową, zajmującą się głównie handlem i transportem. Zamierzała się ona przekształcić w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a następnie wybrać estoński CIT. Jej komandytariusz zostałby w nowej spółce członkiem zarządu.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.