Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo

Sędziowie domagają się od ministra sprawiedliwości przyśpieszenia we wprowadzaniu zmian

30 stycznia 2024
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Część środowiska zaczyna tracić cierpliwość i nie zamierza dłużej biernie przyglądać się działaniom nowego ministra sprawiedliwości. Świadczy o tym opublikowane wczoraj wspólne stanowisko sześciu stowarzyszeń sędziowskich

Wśród sygnatariuszy apelu są m.in. Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, Stowarzyszenie Sędziów „Themis” czy Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych „Pro Familia”. „Polki i Polacy chcą realnych zmian, których efektem będą sprawne, sprawiedliwe i stabilne sądy. Są decyzje, które Minister Sprawiedliwości może podjąć już teraz i które nie wymagają zmiany ustaw” – piszą już na wstępie swojego pisma skierowanego do Adama Bodnara przedstawiciele środowiska sędziowskiego. A decyzje te, jak wynika z samej treści pisma oraz z naszych rozmów z sędziami, mają dotyczyć przede wszystkim zmian personalnych na stanowiskach funkcyjnych w sądach oraz odwołania z delegacji zarówno do resortu sprawiedliwości, jak i do sądów wyższych rzędów.

W środowisku wrze

Jak podkreślono w stanowisku, sprawność działania sądów jest coraz gorsza. „Obywatele coraz dłużej czekają na załatwienie swoich spraw rodzinnych, majątkowych, osobistych. Taka sytuacja jest społecznie nie do zaakceptowania” – piszą sygnatariusze apelu. I zwracają uwagę, że osoby powołane przez Zbigniewa Ziobrę do MS czy na stanowiska funkcyjne blokują etaty w sądach i orzekają znacznie mniej niż inni sędziowie.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.