Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo

Rząd zdecyduje, który resort zajmie się sygnalistami

27 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

JAWNOŚĆ

Miesiąc temu Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do organizacji pozarządowych z prośbą o pomoc przy tworzeniu regulacji mających chronić sygnalistów. Kiedy jednak te zaczęły przedstawiać swoje pomysły, pojawiła się przeszkoda.

- Problematyka sygnalistów wykracza znacznie poza właściwość MS - nie kryje Sebastian Kaleta, rzecznik prasowy szefa resortu.

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak w rozmowie z DGP doprecyzowuje, że tematyka jest szeroka i interdyscyplinarna. Obejmuje m.in. kwestie związane z prawami pracowniczymi. Dlatego to na poziomie rządu musi zapaść decyzja, który resort będzie pilotował prace. MS jest, jak zaznacza, gotowe wziąć wyzwanie na siebie. - Mam nadzieję, że przejdziemy do etapu legislacyjnego - podkreśla Piebiak, odrzucając sugestie, że zapał resortu do sfinalizowania sprawy zmalał.

Na początku sierpnia minister sprawiedliwości wystąpił do kilkunastu organizacji z prośbą o analizę zagadnień związanych z problematyką sygnalistów. W jej ramach przesłał organizacjom szczegółowy, 12-stronicowy kwestionariusz. Pytał w nim o pożądany zakres podmiotowy i przedmiotowy ewentualnej regulacji i inne kwestie (np. środki ochrony sygnalistów, tryb zgłoszenia informacji o nieprawidłowościach czy wprowadzenie sankcji karnych wobec osób represjonujących sygnalistów). Deadline na przygotowanie odpowiedzi był krótki - 3-tygodniowy, co w połączeniu z tym, że był środek okresu urlopowego, sugerowało dużą determinację MS.

"Uprzejmie informuję, że Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa podjęcie prac legislacyjnych zmierzających do wzmocnienia ochrony w polskim porządku prawnym osób, które w dobrej wierze, działając w interesie publicznym, zgłaszają podejrzenie popełnienia przestępstwa lub innych naruszeń prawa" - zaczynał wówczas swoje pismo do organizacji społecznych Łukasz Piebiak.

Ewa Ivanova

 ewa.ivanova@infor.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.