Dziennik Gazeta Prawana logo

Związkowcy zaskarżyli lojalki

22 stycznia 2019

Nierówne traktowanie lekarzy, różnicowanie szpitali, nieprecyzyjność przepisów – to główne zarzuty wobec ustawy wprowadzającej tzw. lojalki, czyli zobowiązania specjalistów do pracy tylko w jednym szpitalu. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) poinformował wczoraj, że wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego (TK) z wnioskiem o uznanie, że niektóre z jej przepisów (art. 4 ust. 1–3) są niezgodne z ustawą zasadniczą.

O tym, że OZZL kwestionuje konstytucyjność ustawy z 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1532), DGP informował w październiku zeszłego roku. Przewodniczący związku Krzysztof Bukiel mówił wtedy, że ustawa jest niejasna i różnicuje nie tylko lekarzy, ale też dyrektorów szpitali. Te argumenty podtrzymano we wniosku do TK.

Pozostało 80% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.