Dziennik Gazeta Prawana logo

Czy małżonkowie korzystają wspólnie ze zwolnienia

15 stycznia 2010

Małżonkowie wynajmują wspólną nieruchomość na cele niemieszkaniowe. Korzystają ze zwolnienia podmiotowego. Odrębnie uzyskują wynagrodzenie od najemcy w tej samej wysokości oraz zwrot opłat z tytułu użytkowania nieruchomości w wysokości 50 proc. dla każdego. Czy limit dla zwolnienia podmiotowego z VAT przysługuje małżonkom łącznie, czy każdemu z osobna?

Ustawa o VAT nie wymienia małżonków jako odrębnej kategorii podatników, co oznacza, że w charakterze podatnika występuje ten z małżonków, który dokonał czynności podlegającej opodatkowaniu. Jeżeli małżonkowie dokonali czynności wspólnie, to każdy z nich z osobna jest podatnikiem VAT. Ponieważ w opisanej sytuacji oboje małżonkowie są stroną umowy, a więc czynności związane z wynajmem nieruchomości wykonywane są przez oboje małżonków odrębnie, podatnikiem VAT, z tytułu zawartej umowy najmu, jest każdy z małżonków odrębnie w stosunku do swojej części. W konsekwencji każdy z małżonków może osobno skorzystać ze zwolnienia podmiotowego wynikającego z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.