Czy od zakupów zrefundowanych można dokonać odliczenia VAT
Warunkiem skorzystania z prawa do odliczenia VAT naliczonego jest stwierdzenie związku nabytego składnika majątku z działalnością opodatkowaną.
Producent rolny będący podatnikiem VAT zamierza zatrudnić bezrobotnego i ubiegać się o refundację środka trwałego, w który wyposaży stanowisko pracy.
- Czy można odliczyć podatek naliczony od tak sfinansowanego zakupu - pyta pan Piotr z Grajewa.
Od 31 lipca 2011 r. tzw. producenci rolni (czyli m.in. osoby fizyczne lub prawne prowadzące działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym i zatrudniające w okresie ostatnich sześciu miesięcy co najmniej jednego pracownika na pełnym etacie) będą mogli się ubiegać o refundację z Funduszu Pracy kosztów wyposażenia (doposażenia) stanowiska pracy dla bezrobotnego skierowanego przez urząd pracy. Szczegółowe warunki i tryb dokonywania takiej refundacji przez starostę zawarte będą w rozporządzeniu.
Przy ustalaniu prawa odliczenia VAT naliczonego od zakupu, takiego jak opisany w pytaniu, należy odwołać się do zasad ogólnych. Zgodnie z nimi decydujące znaczenie ma ustalenie, czy nabyty składnik aktywów (np. środek trwały) jest wykorzystywany do wykonywania działalności opodatkowanej. Z kolei źródło finansowania składnika majątku nie ma znaczenia dla przesądzenia istnienia tego prawa.
Art. 1 pkt 24 lit. a), art. 14 pkt 2 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 257, poz. 1725),
Art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu