Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
VAT

Po zakupie przedsiębiorstwa można korygować rozliczenia zbywcy

18 lipca 2021
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Nabywca przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części może skorygować deklaracje sprzedawcy i wystąpić o nadpłatę VAT bezpośrednio na podstawie unijnych przepisów - potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w kolejnym wyroku

Orzekł, że Polska nie wdrożyła w odpowiedni sposób art. 19 unijnej dyrektywy VAT. Z przepisu tego wynika, że w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego.

Innymi słowy, niektóre czynności mogą zostać wyłączone z zakresu dyrektywy VAT, a nabywca może zostać uznany za następcę prawnego zbywcy. Powinny mu więc przysługiwać wszystkie uprawnienia, które przysługują zbywcy, czyli m.in. prawo do odliczania i korekt podatku naliczonego, prawo do korekt podatku należnego, jeżeli mógłby je przeprowadzić zbywca przedsiębiorstwa.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.