Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Doładowanie telefonu przez bank to usługa finansowa

31 października 2011

Bank, dokonując przelewu pieniędzy z rachunku klienta w związku z doładowaniem telefonu komórkowego, przeprowadza transakcję finansową zwolnioną z VAT

Bank prowadzi działalność, której statutowym przedmiotem jest m.in. prowadzenie rachunków bankowych oraz przeprowadzanie bankowych rozliczeń pieniężnych, tj. świadczenie usług w zakresie prowadzenia rachunków pieniężnych, transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, tj. usług korzystających ze zwolnienia przedmiotowego w zakresie podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT. Bank zawarł z kontrahentem umowę o współpracy w zakresie obsługi doładowań kont telefonów komórkowych pre-paid za pośrednictwem systemu transakcyjnego banku. Na podstawie tej umowy bank umożliwi swoim klientom, za pośrednictwem systemu transakcyjnego banku, zapłatę dla kontrahenta za zlecenie usługi doładowania telefonów komórkowych realizowanej za pomocą systemu komputerowego znajdującego się na serwerach kontrahenta i stanowiącego jego własność. Bank będzie dokonywał transferu środków pieniężnych z rachunku klienta, dla którego prowadzi rachunek i świadczy usługę banku internetowego na rachunek kontrahenta z tytułu płatności za doładowanie telefonów komórkowych. Zapłata za usługę doładowania będzie wpływać na prowadzony przez bank rachunek rozliczeniowy, którego posiadaczem jest kontrahent. Bankowi przysługuje wynagrodzenie za obsługę pojedynczych płatności za transakcję zakupu usługi doładowania. Bank będzie potrącał należną mu prowizję każdorazowo od doładowania. Czy taka usługa będzie zwolniona z VAT?

Zwolnienie z podatku dotyczy m.in. usług w zakresie depozytów środków pieniężnych, prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, długów, czeków i weksli oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług. Usługa polegająca na świadczeniu przez bank na rzecz swoich klientów, dla których bank prowadzi rachunek bankowy i świadczy usługę banku internetowego, usługi zapłaty dla kontrahenta za pośrednictwem systemu transakcyjnego banku za zlecenie usługi doładowania telefonów komórkowych- stanowi element usługi finansowej, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT. Polega ona bowiem na dokonaniu transferu środków pieniężnych z rachunku klienta prowadzonego przez bank na rachunek kontrahenta, który również prowadzony jest przez bank, z tytułu płatności za doładowanie telefonów komórkowych. Tym samym, podatnik wykonuje jedną z usług związanych z prowadzeniem rachunku klienta.

Świadczona przez bank usługa finansowa polegająca na dokonaniu transferu środków pieniężnych z rachunku klienta na rachunek kontrahenta z tytułu płatności za doładowanie telefonów komórkowych, korzystać będzie ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT jako element usługi finansowej zwolnionej z podatku.

Oprac. Ewa Matyszewska

dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 października 2011 r. (nr ILPP2/443-1090/11-2/MN).

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.