Dziennik Gazeta Prawana logo

Nie zawsze pełne zwolnienie z akcyzy

7 stycznia 2014

Jeśli dom służy zarówno celom mieszkalnym, jak i działalności gospodarczej, to przy dużym zużyciu gazu do celów opałowych podatek akcyzowy trzeba rozliczać proporcjonalnie

Od 1 listopada 2013 r. obrót wyrobami gazowymi, w tym gazem ziemnym, został objęty akcyzą. Spowodowane było to koniecznością dostosowania polskiego prawa do wymogów unijnej dyrektywy energetycznej. Celem ustawodawcy było opodatkowanie rynku profesjonalnego przy założeniu, że gospodarstwa domowe nie będą zobowiązane do faktycznego ponoszenia ciężaru tego podatku. Stąd też w myśl art. 31b ust. 2 pkt 1 ustawy o akcyzie (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 108, poz. 626 z późn. zm.) zwolniono z niej m.in. gaz ziemny przeznaczony do celów opałowych przez gospodarstwa domowe.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.