NIP na paragonie nie zawsze oznacza brak podatku handlowego
Przy wyliczaniu podstawy opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej należy uwzględnić paragony z NIP na kwotę powyżej 450 zł, jeśli nie zostały one wymienione na faktury – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Potwierdził, że inaczej jest, gdy paragon z NIP nabywcy dokumentuje transakcję o wartości nieprzekraczającej 450 zł (albo 100 euro), bo zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT taki paragon jest fakturą uproszczoną.
Podobne stanowisko dyrektor KIS wyrażał już wcześniej, np. w interpretacji indywidualnej z 14 czerwca 2021 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4019.5.2021.1.PK). Potwierdza je również prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 14 października 2022 r. (sygn. akt III SA/Wa 790/22).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.