Określono wzory dokumentów akcyzowych
Przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy niezależnie od stosowanego środka transportu stosuje się formularz administracyjnego dokumentu towarzyszącego. Obowiązujące od 1 marca rozporządzenie ministra finansów z 24 lutego 2009 r. w sprawie dokumentacji i procedur związanych z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych określa jego wzór i wyjaśnienia w zakresie jego wypełniania i przeznaczenia (załącznik nr 1 do rozporządzenia). Najważniejsze informacje, jakie należy w nim podać, to:
● dane wysyłającego i odbiorcy,
● dane przewoźnika,
● forma zabezpieczenia,
● wskazanie przedstawiciela podatkowego,
● dane wyrobów z określeniem opakowania, wagi, ilości oraz kodu towaru,
● informacje dotyczące świadectw, atestów i przeprowadzonych kontroli,
● dane dotyczące transportu.
Dokumenty administracyjne należy ewidencjonować. Ewidencję administracyjnych dokumentów towarzyszących należy prowadzić w sposób ciągły i umożliwiający identyfikację przemieszczeń wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Ewidencja może być prowadzona elektronicznie, ale podmiot ją prowadzący musi przechowywać kopię ewidencji zapisaną na informatycznych nośnikach danych lub w formie wydruku.
Rozporządzenie określa też warunki dokonywania przeładunku wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy poza składem podatkowym, szczegółowe warunki i tryb zwrotu akcyzy, a także sposób dokumentowania i stosowania procedury przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą.
Podstawa prawa
● Rozporządzenie ministra finansów z 24 lutego 2009 r. w sprawie dokumentacji i procedur związanych z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych (Dz.U. nr 32, poz. 229).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.