Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Nie wszystkie żłobki skorzystają z nowych podatkowych preferencji

28 czerwca 2018

Przepisy zwalniają z podatku od nieruchomości tylko właścicieli lokali i tych, którzy wynajmują je od gminy

Na nowych zasadach wprowadzanych od stycznia nie skorzystają prowadzący żłobki i kluby dziecięce w nieruchomościach wynajmowanych na komercyjnym rynku.

Celem - jak wyjaśnił DGP resort rodziny - było obniżenie kosztów prowadzenia żłobków i klubów dziecięcych, niezależnie, czy nieruchomości, na terenie których działają, należą do podmiotu prowadzącego te instytucje, czy też są wynajęte od innych podmiotów. Zdaniem ekspertów nie uda się tego jednak osiągnąć. Analiza ogłoszonych już przepisów prowadzi bowiem do innych wniosków. Ustawodawca nowe podatkowe zwolnienie ograniczył tylko do podmiotów, którzy prowadzą żłobek lub klub dziecięcy w nieruchomości własnej albo wynajmowanej na ten cel od gminy, powiatu lub województwa. Potwierdza to również Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania DGP. W efekcie podmiot prowadzący taki biznes, a wynajmujący lokal od innego przedsiębiorcy, podatek od nieruchomości będzie musiał zapłacić. W praktyce będzie to dość duża część podatników i bez znaczenia jest to, czy żłobki są publiczne, czy niepubliczne. To dziwi, bo omawiane przepisy to propozycja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a przecież nie kto inny, jak właśnie ten resort, o rozwój żłobków zabiega.

Nowe, nie do końca satysfakcjonujące, zwolnienie powiela problem, z którym borykają się prowadzący przedszkola i szkoły. Oni też mogą korzystać ze zwolnienia tylko wtedy, gdy wynajmują budynek od gminy lub gdy są jego właścicielem. Ale niestety inwestujący w żłobki i kluby dziecięce będą po zmianach w gorszej sytuacji niż prowadzący przedszkola czy szkoły w budynkach wynajmowanych od podmiotów prywatnych. - Prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego będzie traktowane jak działalność gospodarcza, co oznacza zapłatę podatku według najwyższej stawki (obecnie to 22,66 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku rocznie). Natomiast prowadzenie przedszkola lub szkoły nie jest działalnością gospodarczą, więc tu stawka będzie dużo niższa - maksymalnie 7,62 zł za 1 mkw. tej powierzchni - tłumaczy dr hab. Bogumił Pahl z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Co jeszcze sprawia kłopoty

portów i przystani morskich (gminy nadmorskie)

budynków gospodarczych położonych na gruntach gospodarstwa rolnego (gminy wiejskie)

gruntów i budynków wpisanych indywidualnie do rejestru zabytków (gminy miejskie)

infrastruktury kolejowej

agp

C2-3

Łukasz Zalewski

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.