Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Czy celnik przeprowadzi audyt

18 sierpnia 2009

Podatnik zamierza prowadzić skład podatkowy. Chce wystąpić o wydanie zezwolenia na jego prowadzenie.

– Słyszałem, że podmiot, który ubiega się o zezwolenie, może być poddany audytowi ze strony organów Służby Celnej. Czy to prawda – pyta pan Marian ze Wschowy.

Zgodnie z nową ustawą o Służbie Celnej postępowanie audytowe polega na weryfikacji przedstawionych przez wnioskodawcę informacji, dokumentów oraz danych dotyczących jego funkcjonowania w zakresie zgodności z warunkami lub kryteriami wymaganymi do uzyskania zezwolenia.

Warto wiedzieć, że w ramach postępowania przeprowadzane są czynności audytowe polegające w szczególności na: badaniu dokumentacji i w razie potrzeby, weryfikacji jej autentyczności; dokonywaniu oględzin i sprawdzaniu stanu pomieszczeń i innych obiektów; dokonywaniu oceny wypłacalności wnioskodawcy; badaniu bezpieczeństwa systemów informatycznych, w tym oprogramowania, pod względem możliwości prowadzenia kontroli danych zawartych w tych systemach.

W toku postępowania audytowego mogą być również przeprowadzane czynności w siedzibie i miejscach wykonywania przez wnioskodawcę działalności gospodarczej. Termin wykonywania czynności audytowych w siedzibie lub miejscach wykonywania przez wnioskodawcę działalności gospodarczej uzgadnia się z wnioskodawcą.

Organ prowadzący postępowanie jest zobowiązany poinformować wnioskodawcę o stwierdzeniu w toku tego postępowania niespełniania danego warunku lub kryterium oraz zalecić podjęcie przez wnioskodawcę określonych działań w celu zapewnienia spełnienia warunku lub kryterium.

PODSTAWA PRAWNA

● Art. 56, 58 ustawy z 17 lipca 2009 r. o Służbie Celnej. Ustawa z poprawkami wprowadzonymi przez Senat 31 lipca, ponownie trafi do Sejmu.

Pozostało 91% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.