Kupno dysków się opłaciło
Zakup skradzionej informacji o oszustach podatkowych pomógł Niemcom odzyskać 1,6 mld euro. Kolejne 200 mln euro należności ma trafić do skarbu państwa w 2011 r. - podał tygodnik "Der Spiegel", powołując się na nieopublikowany jeszcze raport o wpływach podatkowych.
Na początku roku rząd zapłacił kilka milionów euro za dyski z bankowymi danymi niemieckich podatników, którzy unikali płacenia podatków, lokując pieniądze w Liechtensteinie i Szwajcarii. Na dyskach znajdowały się dane ponad 30 tys. osób.
Zakup informacji o niemieckich klientach szwajcarskich banków pogorszył relacje między obydwoma krajami, a także wzbudził spore kontrowersje w samych Niemczech. W listopadzie sąd konstytucyjny zezwolił jednak na ściganie oszustów za pomocą informacji zdobytej nielegalną drogą. Jak szacują władze, niemiecki budżet traci z tego tytułu 30 mld euro rocznie.
nd, spiegel
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu