Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Ekwiwalent dla gońca jest opodatkowany

25 lutego 2020

– Zryczałtowany zwrot kosztów podróży komunikacją miejską wypłacany urzędnikowi roznoszącemu korespondencję to przychód ze stosunku pracy, od którego należy zapłacić PIT – orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny.

Sędzia Sylwester Golec, uzasadniając wyrok, podkreślił, że o podatku nie byłoby mowy, gdyby urząd miejski zamiast wypłacać gońcowi gotówkę, wręczyłby mu bilety na komunikację miejską. Świadczenie niepieniężne związane z interesem pracodawcy, a nie podwładnego nie byłoby jego przychodem zgodnie z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13).

Chodziło o urząd miasta, w którym część pracowników miała obowiązek doręczać korespondencję mieszkańcom. Prezydent miasta wydał zarządzenie, by każdy z gońców otrzymywał co miesiąc zryczałtowany zwrot kosztów podróży komunikacją miejską. Ekwiwalent nie mógł być większy niż cena biletu miesięcznego.

Pozostało 91% treści
Czytaj wszystkie artykuły
już od 14,90 zł za pierwszy miesiąc.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.