Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
PIT

Czas na wybór podatku na 2024 r. Decyzja do wtorku

Ten tekst przeczytasz w 25 minut

20 lutego upływa termin, do kiedy przedsiębiorcy powinni się zdecydować, jak będą w tym roku rozliczać się z fiskusem. Wyboru nie mają osoby wynajmujące prywatny dom lub mieszkanie

Osoby wynajmujące lub wydzierżawiające składniki prywatnego majątku mogą płacić tylko ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wynika to z art. 9a ust. 6 ustawy o PIT.

Przedsiębiorcy, jak co roku, mają do wyboru: skalę podatkową, liniowy 19-proc. PIT i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Nie można już natomiast wybrać karty podatkowej, bo tę formę opodatkowania można jedynie kontynuować, podobnie jak w latach 2022 i 2023, a więc tylko gdy podatnik rozliczał się z fiskusem według karty w 2021 r. Kto w tym czasie stracił prawo do niej lub w ogóle z niej nie korzystał, nie może złożyć wniosku o opodatkowanie w tej formie. To skutek art. 65 ust. 1 Polskiego Ładu (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.