Rolnik nie dostanie PIT-8C
Agencja płatnicza nie będzie miała obowiązku wystawiania informacji PIT-8C w związku z umorzeniem należności rolnikom.
Umorzone producentom rolnym należności i wierzytelności przypadające agencjom płatniczym w ramach Wspólnej Polityki Rolnej mają być zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym. Zwolnienie ma objąć również należności z tytułu nienależnie lub nadmiernie pobranych płatności m.in. w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, od ustalenia których odstąpiono. Takie nowe zwolnienia w ustawach o PIT i CIT przewiduje nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz o zmianie niektórych innych ustaw, którą rozpatrzył już Sejm i Senat.
Należności umarzane są podmiotom będącym producentami rolnymi.
Szczegółowe zasady umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności przypadających agencjom płatniczym w ramach Wspólnej Polityki Rolnej reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 21 grudnia 2010 r. Wyjaśnijmy, że prezes agencji płatniczej (Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Agencji Rynku Rolnego) z urzędu umarza należności pieniężne pochodzące z określonych w rozporządzeniu funduszy, o ile należność nie jest wyższa od kwoty stanowiącej równowartość 100 euro.
Obecnie organy podatkowe argumentują, że umorzenie należności oraz odstąpienie od ich dochodzenia ma konkretny wymiar finansowy i jest przychodem podatnika. Wprawdzie nie uzyskuje on środków finansowych, ale zostaje zwolniony od zapłaty określonych kwot. W konsekwencji umorzone należności oraz odstąpienie od ich dochodzenia od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą stanowi przychód z tej działalności. Dla tych osób agencja płatnicza nie ma obowiązku wystawienia informacji PIT-8C o wysokości osiągniętego przychodu.
Natomiast w przypadku umorzenia należności oraz odstąpienia od ich dochodzenia od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, u osób tych powstanie przychód z innych źródeł. W związku z tym dla tych osób konieczne jest wystawienie informacji PIT-8C. Na skutek wprowadzenia zwolnień podatkowych wyeliminowane zostaną wskazane powyżej obowiązki związane z rozliczeniem podatkowym umorzonych należności.
Art. 2 oraz art. 3 ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz o zmianie niektórych innych ustaw (ustawa przekazana do podpisu prezydenta).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu