Korzystanie z firmowego auta to zysk doliczany do przychodu
Jestem właścicielem niewielkiej firmy. Zatrudniam na podstawie umowy o pracę m.in. dwóch handlowców, których głównym zadaniem jest szukanie nowych odbiorców produkowanych przez nas wyrobów. Handlowcy korzystają ze służbowych samochodów. Niedawno ustaliłem z nimi, że będą również mogli używać służbowych aut do pewnych celów prywatnych - dowożenia dzieci do szkoły, wyjazdów na prywatne zakupy itp. Nie wiem jednak, jak powinienem w takim przypadku rozliczać ich m.in. pod względem podatkowym - zastanawia się pan Marcin
Z początkiem roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy regulujące tę kwestię. Wymagają one, żeby do przychodu pracowników, którym nieodpłatnie udostępniane są służbowe auta dla celów prywatnych, doliczać zryczałtowane kwoty. Jeżeli zatrudniona w firmie osoba będzie przez cały miesiąc wykorzystywała prywatnie samochód firmowy o pojemności silnika do 1600 cm sześć., to doliczany ryczałt powinien wynieść 250 zł. Jeżeli natomiast pojemność silnika powyżej 1600 cm sześć., to do przychodów takiego pracownika będzie trzeba doliczyć 400 zł miesięcznie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.