Dziennik Gazeta Prawana logo

Jak zaksięgować przychód na przełomie roku

19 marca 2012

W bieżącym roku spółka wystawiła fakturę za usługę wykonaną w grudniu 2011 r. Którego okresu sprawozdawczego dotyczy przychód?

W księgach rachunkowych zarówno koszt, jak i przychód ujmowane są w okresie sprawozdawczym, którego dotyczą. Jeżeli rok obrotowy spółki pokrywa się z kalendarzowym, przychód z wykonanej usługi musi ona zaliczyć do rozliczeń za 2011 rok. Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu zapłaty. Jednocześnie dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego zaliczane będą koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które jeszcze nie zostały poniesione.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.