Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Księgowość

Samorząd zdefiniował podwykonawstwo

3 lipca 2018
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Biegli rewidenci

Jeżeli firma audytorska przyjmuje zlecenie od innego podmiotu uprawnionego, ale czynności te nie kończą się wydaniem opinii i raportu z badania, raportu z przeglądu bądź też sprawozdania z usługi poświadczającej nie stanowi podwykonawstwa. Wynika to z komunikatu nr 5/2012 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Jest to o tyle istotne, że do końca lutego podmioty audytorskie, które działały jako podwykonawcy i nie uwzględniły tego wynagrodzenia, muszą uiścić zaległą część rocznej opłaty z tytułu nadzoru.

Dlatego warto pamiętać, że zgodnie z wyjaśnieniami KRBR do podwykonawstwa zalicza się tylko te usługi, które odpowiadają ustawowej definicji czynności rewizji finansowej. Zgodnie z art. 2 pkt 2 ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz.U. z 2009 r. nr 77, poz. 649 z późn. zm.), należą do nich: badanie, przeglądy sprawozdań finansowych lub inne usługi poświadczające, o których mowa w odrębnych przepisach lub standardach rewizji finansowej.

Co ważne, ich rezultaty są określone ustawą z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 z późn. zm.), innymi ustawami lub standardami zawodowymi.

Nie jest więc podwykonawstwem taki udział w wykonywaniu czynności rewizji finansowej, w którym podmiot uprawniony przyjmujący zlecenie od np. innego podmiotu uprawnionego nie podpisuje dokumentów będących końcowymi rezultatami czynności rewizji finansowej, np. opinii podwykonawstwa.

Dodatkowo dr Ernest Podgórski z KRBR przypomina, że dokumenty z rewizji finansowej musi podpisać kluczowy biegły rewident. Nie ma też przeszkód, aby dodatkowo podpis złożyła osoba reprezentująca firmę audytorską. Przy tym wymagane jest niebudzące wątpliwości wskazanie kluczowego biegłego rewidenta. Dr Ernest Podgórski wyjaśnia, że oznacza to, iż nie ma możliwości występowania kilku kluczowych biegłych rewidentów podpisujących taki dokument.

Ważne

Rozliczając opłatę roczną z tytułu nadzoru, uwzględnia się wszystkie przychody z wykonywania czynności rewizji

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.