Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Czy rolnik prowadzi księgi

9 lutego 2009
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

WOJCIECH ZAWADA

menedżer w dziale Audytu Deloitte

Obowiązek sporządzania, badania i ogłaszania sprawozdania finansowego reguluje ustawa o rachunkowości. Jej przepisy dotyczą m.in. osób fizycznych, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1,2 mln euro.

Odpowiadając na zadane pytanie należałoby potwierdzić, czy osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo rolne może podlegać ustawie o rachunkowości, tym samym będzie zobligowana do prowadzenia ksiąg rachunkowych, a po przekroczeniu określonych progów do badania i ogłaszania sprawozdań finansowych. Kwestia ta zależy od rodzaju prowadzonej działalności rolniczej oraz wielkości i identyfikacji przychodu ze sprzedaży towarów i produktów.

Osoba fizyczna prowadząca działalność rolniczą w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej, określonych ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, co do zasady ma obowiązek ewidencjonować przychody i rozchody w ramach księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych. Spełniając kolejne warunki określone ustawą o rachunkowości, będzie zobligowana przestrzegać jej wymogów, w tym obligatoryjnie prowadzić księgi rachunkowe, a nawet badać i ogłaszać sprawozdania finansowe. Wskazuje na to również wyrok NSA z 20 czerwca 2008 r. (sygn. akt II FSK 774/05).

Prowadząc produkcję rolną poza działami specjalnymi, gospodarstwo rolne, w tym osoba fizyczna, nie podlega ewidencji przychodów ze sprzedaży towarów i produktów rolnych oraz opodatkowaniu z tego tytułu. W tym przypadku określa się jedynie dochód z pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym oraz podatek liczony na bazie użytkowanych gruntów zgodnie z ustawą o podatku rolnym. W związku z czym gospodarstwo takie nie będzie podlegać przepisom ustawy o rachunkowości.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.