Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
CIT

Fiskus przegrywa raz za razem w sprawie podatku od ubezpieczeń

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Usługa ubezpieczenia nie jest świadczeniem podobnym do gwarancji, więc polska spółka opłacająca zagraniczną polisę nie potrąca w naszym kraju podatku od płaconych składek – stwierdził w dwóch kolejnych wyrokach Naczelny Sąd Administracyjny.

Podobnie NSA orzekł: 14 lutego 2023 r. (sygn. akt II FSK 972/22), 17 grudnia 2021 r. (II FSK 1155/21), 14 października 2021 r. (II FSK 834/21) i 17 sierpnia 2021 r. (II FSK 587/21).

W tezie tego wyroku z 17 sierpnia 2021 r. sąd kasacyjny wprost stwierdził: „Umowa ubezpieczenia nie jest «świadczeniem o podobnym charakterze» do gwarancji w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Tym samym podmioty wskazane w art. 26 ust. 1 tej ustawy nie mają obowiązku pobierać, jako płatnicy, podatku u źródła od przychodów uzyskiwanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, z tytułu świadczenia usługi ubezpieczenia.”

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.