Specjalna dokumentacja przy każdej stracie
Firmy powiązane, które zanotują stratę z któregokolwiek źródła przychodów, muszą sporządzić dokumentację swoich transakcji kontrolowanych – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Pytanie zadała spółka, która wraz z kilkoma podmiotami powiązanymi zarejestrowała podatkową grupę kapitałową (PGK). Wartość większości transakcji, które przeprowadzali między sobą członkowie grupy, przekraczała limity progów dokumentacyjnych określonych w art. 11k ustawy o CIT (zasadniczo 2 i 10 mln zł). Tym samym były to transakcje kontrolowane, dla których należy sporządzać lokalną dokumentację cen transferowych.
Spółka uważała jednak, że zarówno ona, jak i pozostałe podmioty będą wolne od tego obowiązku. Zwróciła uwagę na inny przepis, tj. art. 11n pkt 1 ustawy o CIT. Wynika z niego, że lokalnej dokumentacji cen transferowych nie muszą sporządzać przedsiębiorcy powiązani, którzy spełnią łącznie trzy warunki. Jednym z nich jest nieosiągnięcie straty podatkowej. Zdaniem spółki oznaczałoby to, że ze zwolnienia dokumentacyjnego można skorzystać, nawet jeśli firma ma stratę jednego źródła przychodów (np. z zysków kapitałowych), ale po skompensowaniu jej z przychodem osiągniętym z działalności operacyjnej uzyska dochód do opodatkowania. Takie zasady powinny dotyczyć wszystkich przedsiębiorców, a więc także tych działających w ramach PGK – argumentowała.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.