Dziennik Gazeta Prawana logo

W skrócie

1 lipca 2018

Dziś mija termin złożenia przez przedsiębiorstwa państwowe deklaracji WZP-1M o wysokości osiągniętego zysku (straty) oraz wpłacenia zysku na rzecz budżetu państwa za czerwiec. Do dokonania miesięcznych wpłat z zysku i złożenia deklaracji WZS-1M są również zobowiązane jednoosobowe spółki Skarbu Państwa oraz spółki, w których wszystkie akcje (udziały) są własnością Skarbu Państwa.

W dzienniku ustaw opublikowano konwencję podpisaną 9 września 2009 r. między Polską a Królestwem Norwegii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz.U. nr 134, poz. 899).

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego postuluje, by resort finansów z projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym i z projektu rozporządzenia w sprawie zabezpieczeń akcyzowych wykreślił obowiązek składania zabezpieczenia akcyzowego dla podmiotów magazynujących wyroby w usługowych składach podatkowych, a następnie wyprowadzających te wyroby poza procedurę zawieszenia. Zdaniem organizacji przepis ten może naruszać zasadę równego traktowania podmiotów, gdyż ze składania zabezpieczenia są zwolnione podmioty posiadające własne składy podatkowe (np. stacje paliw).

Kasy fiskalne w gabinetach lekarskich mogą okazać się nieskutecznym mechanizmem kontroli - uważają Pracodawcy RP. Organizacja twierdzi, że szarą strefę udałoby się wyeliminować, gdyby obłożyć VAT prywatne usługi ochrony zdrowia, przy równoczesnym odliczeniu przez pacjenta kosztów świadczenia w PIT. Wtedy obie strony transakcji będą zainteresowane uzyskaniem wydruku z kasy fiskalnej. Organizacja szacuje, że wprowadzenie 7-proc. VAT przyniesie korzyści dla budżetu równoważne z podniesieniem składki zdrowotnej o 0,2 proc.

Prezydent Obama i sekretarz skarbu Tim Geithner stoją na stanowisku, że obniżone stawki podatkowe (wygasają z końcem tego roku) nie powinny być przedłużone dla najbogatszej grupy amerykanów. Obniżenie stawek podatku dochodowego z 15 do 10 proc., 28 do 25 proc., 31 do 28 proc. oraz 36 do 33 proc. i 39,6 do 35 proc. zostało wprowadzone przez prezydenta Busha w 2001 i 2003 roku. Dwie górne stawki podatku dochodowego, dotyczące dochodów powyżej 250 tys. dolarów, powinny wrócić do poprzedniego poziomu 36 proc. i 39,6 proc. Zakłada się też wzrost stawki podatku od zysków kapitałowych z 15 do 20 proc.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.