Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Podatki

Dzień wolności podatkowej: Zaczęliśmy

26 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Pracować na siebie o 9 dni później niż rok temu

W 2010 roku każdy pracujący obywatel pracował nieco ponad 40 dni na świadczenia wypłacane emerytom i ren- cistom przez ZUS. To prawie o jeden dzień dłużej niż w 2009 roku. O dwa dni dłużej pracujemy na świadczenia emerytalne dla służb mundurowych i inne świadczenia społeczne pokrywane bezpośrednio z budżetu państwa. Kolejnym istotnym elementem wydatków publicznych, które spowodowały, że dopiero od wczoraj to, co zarobimy, trafia do naszej kieszeni, a nie kasy fiskusa, jest obsługa zadłużenia publicznego. Na ten cel pracujemy prawie 10 dni, 5 dni dłużej niż przed rokiem.

Przypomnijmy, że dzień wolności podatkowej wyliczany jest przez Centrum im. Adama Smitha od 1994 roku. Zdaniem dr. Roberta Gwiazdowskiego od tego czasu w zakresie łącznych obciążeń podatkowych niewiele sie zmieniło.

Pożądanych efektów nie przyniosło nawet wprowadzenie dwóch stawek podatku dochodowego dla obywateli w wysokości 18 proc. i 32 proc. Zmniejszenie obciążeń w jednym obszarze jest natychmiast wyrównywane przez podniesienie obciążeń w innych obszarach i narzucenie nowych wymagań podatnikom, takich jak zapowiadane rozszerzenie obowiązku posiadania kas fiskalnych.

- Różnica między rokiem 1995, kiedy dzień wolności podatkowej wypadł najpóźniej, a rokiem 2008 i 2009, kiedy pracowaliśmy najkrócej, wynosi zaledwie 20 dni - podkreśla Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

Eksperci, dokonując wyliczenia, biorą pod uwagę nie tylko wysokość stawek PIT, ale także inne podatki. A jednym ze skutków wysokiego opodatkowania jest spadek faktycznych dochodów budżetu spowodowany migracją obywateli. Obecnie zjawisko to można zauważyć u taksówkarzy, którzy wolą zarejestrować działalność np. na Słowacji.

@RY1@i02/2010/121/i02.2010.121.000.002a.001.jpg@RY2@

Kiedy przypadł dzień wolności podatkowej

pb

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.