Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Nadążamy za zmianami

16 września 2013

Dzisiejszy tygodnik w przeważającej części poświęcony jest nowościom, które parlamentarzyści przygotowali lub szykują podatnikom. I tak wkrótce - 20 września - zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o podatku akcyzowym. Głównym powodem wprowadzenia zmian był zamysł zmniejszenia obowiązków spoczywających na przedsiębiorcach uczestniczących w obrocie wyrobami węglowymi. Nowelizacja rozszerza pojęcie pośredniczącego podmiotu węglowego, wprowadza nową definicję finalnego nabywcy węglowego oraz ubytków wyrobów węglowych.

Kolejna zmiana dotyczy ustawy o VAT. I choć nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2014 r., to jest ich tak dużo, że już dziś zaczynamy je omawiać. Na początek zajęliśmy się zasadami powstawania obowiązku podatkowego. Określać je będzie dodany art. 19a wspomnianej ustawy. Nowe przepisy są na tyle istotne, że można mówić o małej rewolucji w tym zakresie. W dzisiejszym wydaniu wyjaśniamy, w jakich przypadkach zastosowanie znajdzie zasada ogólna, za tydzień - zasady szczególne i przepisy przejściowe.

Od przyszłego roku będą zapewne obowiązywać też nowe przepisy dotyczące opodatkowania spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych, które wyczerpująco objaśnia ekspert z PwC. Jak stwierdza, wprowadzenie w życie proponowanych regulacji będzie stanowić swego rodzaju podatkową rewolucję, polegającą na zastosowaniu do podmiotów transparentnych podatkowo zasad opodatkowania typowych dla spółek m ających osobowość prawną, a więc radykalne odejście od   podstawowych zasad polskiego prawa podatkowego, zgodnie z którymi forma prawna podmiotu determinuje sposób opodatkowania jego dochodów.

Oprócz nowości nie zapominamy też o upływających wkrótce terminach składania wniosków przez podatników. Po pierwsze, 27 września mija termin występowania o wznowienie postępowania dotyczącego opodatkowania dochodów z   nieujawnionych źródeł zakończonego prawomocnym wyrokiem lub decyzją. Po drugie, do   końca miesiąca przedsiębiorcy dokonujący zakupów w innych państwach UE mogą starać się o   zwrot zapłaconego tam podatku od wartości dodanej.

Wramach Poradni podatkowej podpowiadamy m.in., k iedy sprzedawca może darować żywność potrzebującym bez VAT, w jaki sposób ustalić zobowiązanie po utracie prawa do karty podatkowej oraz c zy uproszczona korekta musi dotyczyć całej sprzedaży w danym okresie.

W dodatku Rachunkowość i Audyt polecam przygotowany specjalnie na zamówienie czytelników tekst o tym, w jaki sposób poprawić błędy w księgach rachunkowych.

@RY1@i02/2013/179/i02.2013.179.071000100.802.jpg@RY2@

Ewa Ciechanowska redaktor prowadząca

Ewa Ciechanowska

redaktor prowadząca

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.