Dziennik Gazeta Prawana logo

Rozliczanie paliwa to nadal pole minowe. Z samochodami jest już prościej

12 sierpnia 2016

Od dłuższego czasu na gruncie VAT kwestia rozliczania paliwa powoduje liczne wątpliwości. Nie pomaga w tym orzecznictwo. W ostatnim czasie zapadł bowiem kontrowersyjny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, nakazujący firmie, która udostępnia nieodpłatnie samochód z zatankowanym bakiem, ewidencjonowanie za pomocą kasy fiskalnej zużycia paliwa do celów prywatnych. Zdaniem ekspertów u źródła tego wyroku leżało jednak błędne przekonanie podatnika i fiskusa, że w takiej sytuacji mamy do czynienia z nieodpłatną dostawą towarów. Możliwa jest również inna interpretacja - że jest to nieodpłatne świadczenie usług. Jednak i w tym przypadku rodzą się wątpliwości (więcej o nich w rozmowie z Martą Szafarowską, doradcą podatkowym z MDDP).

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.