Dziennik Gazeta Prawana logo

Lepiej bezpłatnie leczyć, niż ścigać tych, którzy nie płacą

1 lipca 2018

OCHRONA ZDROWIA Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie już żądał od osób nieubezpieczonych opłaty za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu

Zaledwie 78,7 tys. zł z 258,5 tys. zł - tyle Narodowy Fundusz Zdrowia ma szansę odzyskać od pacjentów korzystających bez uprawnień z porad medycznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. To kwota wyliczona za wizyty w latach 2013-2015. Dlaczego tak mało? Otóż roszczenia za wizyty z POZ w większości przypadków są umarzane, gdyż windykowane kwoty nie przekraczają najczęściej 100 zł. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia 2018 r. NFZ w ogóle przestanie dochodzić roszczeń od nieubezpieczonych pacjentów. Tak wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, który został już pozytywnie przyjęty przez rząd i wkrótce trafi do konsultacji społecznych.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.